Jak pracujemy
Inspiracją w naszej pracy jest Metoda Krakowska. Jest systemową formą stymulacji wszystkich funkcji poznawczych dziecka od pierwszych dni jego życia. Podstawowym założeniem metody jest kształtowanie systemu językowego jako narzędzia do poznawania świata, rozwijania relacji społecznych i emocjonalnych.
Metoda Krakowska opiera się na prowadzeniu dziecka przez poszczególne etapy rozwoju językowego, poznawczego, ruchowego, społecznego i emocjonalnego w oparciu o badaniach neurobiologiczne podkreślające neuropatyczność mózgu, czyli zdolność do trwałej zmiany odpowiedzi neuronalnych w wyniku uczenia się, starannie dobieranych aktywności i elementów najbliższego środowiska. Doświadczenia twórców i terapeutów Metody Krakowskiej jasno pokazują, że ten rodzaj oddziaływań daje ogromne możliwości wpływania na umiejętności i jakość życia dzieci nawet tych, u których obserwuje się zaburzenia rozwoju, w tym dzieci z wadami genetycznymi.
Niezwykle ważne jest uwzględnienie umiejętności dziecka, jego warunków do osiągania kolejnych, zasobów, możliwości i rodzaju problemu. Metoda Krakowska jest niespotykanie bogata w różnorodne techniki, które w praktycznym wykorzystaniu przenikają się wzajemnie tworząc indywidualny, starannie dobrany do potrzeb każdego dziecka system oddziaływań.
Stymulacja słuchowa
Dzieci lewouszne (to takie dzieci, u których lewe ucho jest uchem dominującycm) mogą mieć problemy z identyfikowaniem poszczególnych dźwięków w odpowiedniej kolejności, mogą nie dostrzegać poszczególnych fonemów, sylab, a nawet słów lub ich nie różnicować (zaburzenie słuchu fonemowego), inną trudnością może być zaburzona płynność mowy, a warunkiem rozumienia komunikatów językowych jest identyfikacja i różnicowanie bodźców dźwiękowych oraz odbieranie ich w odpowiedniej kolejności. Dzieci lewouszne bywają postrzegane jak niegrzeczne, nieposłuszne, nie dostosowują się do komunikatów, a tym czasem potrzebują one dwa razy więcej czasu, aby przekaz językowy za pomocą słuchu odebrać
Dla gotowości rozwoju mowy, konieczna jest umiejętność słuchania zdarzeń płynących z naturalnego otoczenia, a ponadto przełączanie się z jednego typu słuchania na drugi. Dzieci mające trudności w tym zakresie często z ogromnym trudem koncentrują się na odbiorze dźwięków mowy i ich znaczeniach. Zadaniem terapeuty staje się zatem przekierowanie uwagi dziecka ze źródeł niewerbalnych, często muzycznych, na językowe.
(dr Sławka Orłowska)
Programy słuchowe
Wysokie technologie
Stymulacja rozwoju to nie tylko dobieranie pozytywnie wpływających na rozwój dziecka aktywności, ale także eliminowanie bodźców destrukcyjnych dla mózgu.
Niekorzystne dla formowania języka w umyśle dziecka jest narażanie go na działanie wysokich technologii (telewizji, nawet w tle, telefonów komórkowych, tabletów, ekranów komputerów), nadmiernej ilości muzyki i elektronicznych zabawek. W takim środowisku dziecko odbiera mowę jedynie jako dźwięki, ale nie ma dużych szans, aby usłyszeć ją jako przekaźnika znaczeń. W owej sytuacji dochodzi do podprogowego pobudzenia prowadzącego do osłabienia synaptycznego, co oznacza, iż informacje językowe nie są przekazywane do dalszego przyswajania, gdyż mózg uznaje je za mało istotne. Niebezpieczeństwo polega na tym, iż naturalnie plastyczny mózg małego dziecka może przekierować się na odbiór głównie obrazów, a nie mowy w sensie uczenia się znaczeń i wykorzystywania jej do komunikacji z drugim człowiekiem[1].
Bez stymulacji interpersonalnej, czy przy zajęciu jej miejsca przez wysokie technologie, mózg małego dziecka ma ogromnie utrudnione zadanie w zakresie rozwijania umiejętności społecznych. Podczas gdy jest narażony na działanie komputera, tabletu, smartfonu, czy telewizji może reagować brakiem języka lub ogromnymi utrudnieniami w jego nabywania, ale również nadpobudliwością, rozdrażnieniem i problemami z koncentracją uwagi
[1] Op. cit. J. Cieszyńska- Rożek, Metoda krakowska wobec zaburzeń rozwoju mowy, s. 92-93
Technika komunikacyjna
Dialog twarzą w twarz i utrzymywanie wspólnego pola uwagi są niezwykle ważnymi elementami komunikacji z drugim człowiekiem. Dziecko uczy się jednak nie tylko kontaktu wzrokowego z drugim człowiekiem, ale także relacji społecznych, najpierw w diadzie z najbliższą osobą, później dopiero z dzieckiem w parze, żeby na bazie tych doświadczeń stać się uczestnikiem całej grupy rówieśniczej[1].
Od samego początku trzeba pamiętać, iż nie ilość słów świadczy o umiejętnościach językowych, a zdolność ich wykorzystywania w adekwatnych sytuacjach, kojarzenia i znajomość ich znaczeń
[1] Op. cit. J. Cieszyńska, Metoda Krakowska wobec zaburzeń rozwoju dzieci , s. 315
Komunikacja niewerbalna
Komunikacja niewerbalna stanowi część całego przekazu językowego. Każdy gest jest ściśle powiązany ze znaczeniem wypowiedzi, interakcji lub stanowi wsparcie produkcji mowy. Dzięki nim dziecko odbiera mowę kilkoma zmysłami jednocześnie, słyszy wypowiedź, widzi pokazywany gest i często samo porusza rękami, co zwiększa szansę na pozytywne efekty terapii.
Gesty Artykulacyjne
Manualne torowanie głosek
Programowanie języka
Kontakt wzrokowy z drugim człowiekiem jest prymarną umiejętnością warunkującą dalszy rozwój społeczny. Utrzymywanie pola wspólnej uwagi warunkuje możliwość uczenia się na wszystkich szczeblach od naśladownictwa do działania przez instrukcję
Ćwiczenia stymulujące funkcje wzrokowe stanowią ogromnie ważną rolę w rozwoju myślenia, nauki czytania i pisania.
Aktywność kory wzrokowej odgrywa ogromną rolę w procesach kształtujących inteligencję dziecka, jest silnie skorelowana z procesem uczenia się komunikacji językowej i interakcji społecznych
Stymulacja funkcji wzrokowych
Dziennik wydarzeń
sz
Symultaniczno-sekwencyjna nauka czytania
Stymulacja lewej pólkuli
stymulacja funkcji motorycznych
Wybór dominującej ręki
Rola zabawy w kształtowaniu języka
Kształtowanie zachowań społecznych
Style Editor Options
Site Header
Header Background Color – Change the background color of the header bar at the top of the page.
Site Title Font + Color – If no logo image is uploaded, set the typeface, font properties, and color of the Site Title.
Transparent Header – If a banner image of any sort is uploaded on a particular page, the header background will become transparent. Pages without banner images will keep the Header Background Color, as will folder dropdowns.
Logo Container Width – Set the width of the logo container, effectively changing the size of the logo. If the logo container is smaller than the size of the uploaded logo image, the logo image will shrink, but if the logo container is larger, the logo will not become larger than the uploaded image. The nav will take up the rest of the space to the right of the logo container.
Site Title Container Width – Set the width of the site title container. This effectively allows control over the wrapping of the site title.
Site Navigation
Nav Link Font + Color – Set the typeface, font properties, and color of the navigation links.
Nav Link (Active) – Set the color of the navigation links on hover.
Enable Nav Button – Turn the last link in the navigation into a button (does not apply to folders).
Nav Button Style – Select between solid, outline, and raised buttons.
Nav Button Corner Style – Select between squared corners, rounded corners, or a "pill" shaped button.
Nav Button Color – Set the background color of the button (outline and text color if "outline" button style is selected).
Nav Button Font + Text Color – Set the typeface, font properties, and color of the navigation button.
Banner Section
Banner Overlay Color – Set a color to be overlaid over images on banners.
Banner Heading Font + Color – Set the typeface, font properties, and color of the headings in banners.
Banner Text Font + Color – Set the typeface, font properties, and color of the body text in banners.
Banner Button Style – Select between solid, outline, and raised buttons.
Banner Button Corner Style – Select between squared corners, rounded corners, or a "pill" shaped button.
Banner Button Color – Set the background color of the button (outline and text color if "outline" button style is selected).
Banner Button Font + Color – Set the typeface, font properties, and colors of the banner button.
Main Content
Page Background – Set the background of the main content area.
Page Text Font + Color – Set the typeface, font properties, and color of body text.
Page Link Color – Set the color of body links.
Page Meta Color – Set the color of meta text (blog authors, post dates, etc.)
Control the typeface, font properties, and colors of the Heading 1, Heading 2, and Heading 3.
Quote Font + Color – Set the typeface, fonts properties, and color of Quote Blocks.
Sidebar
Hide Page Sidebar – Don't display the left-hand folder navigation on pages in a folder.
Hide Products Sidebar – Don't display the left-hand category navigation in product list view.
Hide Sidebar Title – Don't display title in the sidebar.
Sub Nav Title Font + Color – Set the typeface, font properties, and color of the titles in Page Folder Nav and Products Category Nav.
Sub Nav Link Font + Color – Set the typeface, font properties, and color of the links in subnavs.
Prefooter
Pre Footer Background – Set the background color of the pre-footer area directly above the footer.
Pre Footer Text Color – Set the color of the text in the Pre-Footer.
Footer
Footer Background – Set the background color of the footer area at the very bottom of the page.
Footer Text Color – Set the color of the text in the footer.
Footer Nav Font + Color – Set the typeface, font properties, and color of the footer navigation links.
Footer Nav Link (Active) – Set the color of the footer navigation links on hover.
Center Navigation / Info – Choose between left- and center-aligned footer navigation and site info.
Hide Site Info – Hide the site info in the footer.
Blog
Meta Priority – Select whether date or category of a post appear above its title in blog list view.
Hide Entry Author – Don't display the byline of a blog post. Useful for blogs with a single author.
Hide List Entry Footer – Don't display the footer (Comment + Like + Share) in blog list view.
Gallery Styles
Gallery Navigation – Determines the type of gallery image navigation is provided on the page.
Gallery Info Overlay – Select the type of display used for image title and caption.
Gallery Aspect Ratio – Controls the aspect ratio (width:height) for the gallery active slide.
Gallery Arrow Style – Determines the style of the arrows used to cycle through the slides.
Gallery Transitions – select the transition styles used to animate between slides being viewed.
Gallery Show Arrows – choose to use arrows for cycling through slides.
Gallery Auto Crop – choose to auto crop slide images to the selected ratio.
Gallery Autoplay – choose to cycle gallery images automatically without user interaction.
Gallery Loop – Enable a gallery to cycle through to the first slide after the last slide.
Gallery Autoplay Speed –Specify the speed at which the gallery pauses on the active slide.
Gallery Thumbnail Size – Control the height of thumbnail images when used for gallery navigation.
Gallery Arrow Background – Specify the color that is used for the shape of gallery arrows.
Gallery Arrow Color – Specify the color that is used for the arrow itself.
Gallery Circle Color – Specify the color that is used for the circle shape gallery arrows.
Gallery Info Background – Specify the color used in the background of the image title and caption.
Event Styles
Event Time Format – Toggle between 24 hour or AM/PM for event times.
Event Icons – Enable icons on the address and event time display.
Event Thumbnails – Show an image thumbnail in list view.
Event Thumbnail Size – Control the size (ratio width:height) of the event thumbnail image.
Event Date Label – Enable date overlay on top of event thumbnail.
Event Date Label Time – Include the time of the event with the date overlay.
Event Excerpts – Show optional excerpt text of events on the list view when present.
Event List Date – Show the full event date (day, month, year) of the event on the list view.
Event List Time – Show the time range (start time-end time) of the event on the list view.
Event List Address – Show the event location address when present.
Event iCal/gCal Links – Show links to add events to Apple or Google calendars.
Event Like and Share Buttons – Show Squarespace simple like and share buttons on events.
Event List Compact View – Enable a simple stacked view of events in the list view.
Event Calendar Compact View – Enable a simpler calendar view optimized for smaller areas
Product Styles
Product Background Color – sets the color behind the product image.
Product Overlay Color – sets the color of the overlay when product list titles are set to 'overlay.'
Products Per Row – determines the number of products shown per line on the product list.
Product List Titles – controls the position of the product title on the product list.
Product List Alignment – sets the text alignment of the product title on the product list.
Product Item Size – select an image ratio for the product photo on the product list.
Product Image Auto Crop – determines whether product images fill the image area or fit within.
Product Gallery Size – select an image ratio for the product gallery on the product item page.
Product Gallery Auto Crop – determines whether product images fill the gallery area or fit within.
Show Product Price – shows the price on the product list page when enabled.
Show Product Item Nav – shows the 'back to shop' link on the product item page.
A very special thanks to Jared Chambers for providing the beautiful photography featured in this template.